DAİMİ MIKNATISLI MANUEL KALDIRICI

(MANUEL PERMANENT MAGNET LIFTER)

 

Manyetik Kollu Kaldırıcı, ferromanyetik malzemelerin [örneğin saç ( plaka veya yuvarlak şekilde), genelde demir malzemeler] hareket ettirilmesi (kaldırma, taşıma ve indirme) için tasarlanmış manuel kontrollü sürekli mıknatıslı bir kaldıraçtır.

Söz konusu kaldırma ekipmanı, demirli materyalleri çekecek kapasitede bir mıknatıs alanı oluşturmak için sürekli mıknatısların özelliklerinden faydalanır. Ekipman içinde, güçlü manyetik özelliğe sahip olan neodimyum mıknatısların bulunduğu bir çekirdeği döndüren bir kol aracılığı ile etkinleştirilir; bu doğrultuda elde edilen manyetik akım çalışma aşamasında hareket ettirilecek yük içinden geçer ve bırakma aşamasında kaldıraç içinde kısa devre yapar. Daimi mıknatıslardan imal edildikleri için elektronik bir devre olmadan çalışlar ve elektrik kesintilerinden etkilenmezler. Kullanım açısından elektromanyetik sistemlerden daha güvenlidirler.

 

Kullanım Alanları: Makine atölyeleri, metalürji ve mekanik atölyeleri, demir-çelik atölyeleri ve genelde demirli yüklerin köprülü vinç ya da vinç yardımıyla hızlı, güvenilir bir şekilde taşınmasını gerektiren tüm işyerleri.

Manyetik kollu kaldırıcıların teknik özellikleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir.